Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των Kρίκων στους Ολυμπιακούς Αγώνες με μία εξαιρετική εμφάνιση, η οποία όμως δεν μεταδόθηκε ποτέ live από την ΕΡΤ, προκαλώντας καταιγίδα σχολίων στα social media.
Η προσπάθεια του Λευτέρη Πετρούνια και η πρόκριση στον τελικό των κρίκων! 🇬🇷💪 @Petrounias_E
🇯🇵🔥 Απολαύστε όλα τα αθλήματα και κάθε στιγμή των Ολυμπιακών Αγώνων του #Tokyo2020 στο https://t.co/Kk6yjfxGqM pic.twitter.com/uYxnVXWPvB
— Eurosport Greece (@EurosportGR) July 24, 2021
H εξήγηση της ΕΡΤ, μέσω δύο tweets που αναρτήθηκαν στον λογαριασμό της, ήταν η εξής:
«Σχετικά με την μη live μετάδοση της επιτυχημένης προσπάθειας του Λευτέρη Πετρούνια: Η ΕΡΤ δεν έχει την παραμικρή ευθύνη για τη σκηνοθεσία των Ολυμπιακών Αγώνων. Μεταδίδει τις πηγές και τις εικόνες που επιλέγουν οι Ιάπωνες σκηνοθέτες. Έγινε αμέσως διάβημα στο Τόκυο και το βίντεο του πρωταθλητή μας θα μεταδοθεί μαγνητοσκοπημένο αμέσως μόλις αποσταλεί στην ΕΡΤ».
1/2 Σχετικά με την μη live μετάδοση της επιτυχημένης προσπάθειας του Λευτέρη Πετρούνια: Η ΕΡΤ δεν έχει την παραμικρή ευθύνη για τη σκηνοθεσία των Ολυμπιακών Αγώνων. Μεταδίδει τις πηγές και τις εικόνες που επιλέγουν οι Ιάπωνες σκηνοθέτες.
— ΕΡΤ (@ertofficial_) July 24, 2021
2/2 Έγινε αμέσως διάβημα στο Τόκυο και το βίντεο του πρωταθλητή μας θα μεταδοθεί μαγνητοσκοπημένο αμέσως μόλις αποσταλεί στην ΕΡΤ. #ERTTokyo2020
— ΕΡΤ (@ertofficial_) July 24, 2021