Ακόμα και το πανελλήνιο ρεκόρ δεν έφτασε για να μπει η Άννα Ντουντουνάκη στις οκτώ κορυφαίες αθλήτριες στα 100μ. πεταλούδας, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η κολυμβήτριά μας αγωνίστηκε στον δεύτερο ημιτελικό και ολοκλήρωσε την προσπάθειά της με χρόνο 57.25, ο οποίος αποτελεί μία σπουδαία επίδοση και, φυσικά, πανελλήνιο ρεκόρ.
Η Άννα Ντουντουνάκη ήταν εκπληκτική. Μπήκε στην πισίνα με στόχο να βρεθεί μέσα στις οκτώ αθλήτριες που θα έπαιρναν την πρόκριση. Και δεν τα κατάφερε για έξι χιλιοστά. Η Αναστασία Σκουρντάι από τη Λευκορωσία κολύμπησε την απόσταση 57.19 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του στυλ. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ήρθε 5η στη σειρά της και 9η στο σύνολο.
![Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Η Ντουντουνάκη πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ αλλά δεν ήταν αρκετό -1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2021/07/2021-07-25T020625Z_1214999069_SP1EH7P05UKN2_RTRMADP_3_OLYMPICS-2020-SWM-W-100MBF-SFNL-000200-1.jpg?1627197200191)
Στο ταε κβον ντο, η Φένια Τζέλη ηττήθη από τη Τατιάνα Μίνινα 15-7 στα 57κ. και θα περιμένει να δει εάν η Ρωσίδα προχωρήσει μέχρι τον τελικό ώστε να έχει ακόμη μία ευκαιρία μέσω των ρεπεσάζ.
- Το πρώτο παγκόσμιο ρεκόρ στα αγωνίσματα κολύμβησης των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο σημειώθηκε στα 4Χ100μ. στο ελεύθερο γυναικών. Η Αυστραλία επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που την ήθελαν φαβορί και κατέκτησε για τρίτη σερί διοργάνωση το χρυσό μετάλλιο. Με χρόνο 3:29.69 κατέρριψε το 3:30.05 που είχε η ίδια από τις 5/4/2018. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Καναδάς με 3:32.78 και την τρίτη οι ΗΠΑ με 3:32.81.