Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους ημιτελικούς του τουρνουά στο Ρότερνταμ. Νίκησε τον Αυστραλό, Άλεξ Ντε Μινόρ με 2-0 σετ (6-4, 6-4). Στους «4» ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον Γίρι Λεχέτσκα.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς
Παρά την πίεση που δέχθηκε από τον Ντε Μινόρ, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κρατήσει το σέρβις και μάλιστα στο πέμπτο game έκανε το break, κάνοντας το 3-2, ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφτασε στο 4-2. Στο υπόλοιπο του πρώτου σετ δεν συνέβη κάτι το απρόοπτο και έτσι έγινε το 1-0 σετ.
Στο δεύτερο σετ, ο Έλληνας τενίζτας ξεκίνησε με break και πήρε μια άνετη πρόκριση.
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr