Η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον τελικό στο Όπεν της Αγίας Πετρούπολης επικρατώντας 2-1 (6-4, 6-7, 6-4) της Ρουμάνας Ιρίνα Μπέγκου.
Το ματς ξεπέρασε τις τρεις ώρες, με τη Σάκκαρη να παίρνει το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό με κατάθεση ψυχής.
Με τη νίκη αυτή, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επέστρεψε στη διεκδίκηση τίτλων μετά τον τελικό της Οστράβα.
One 👟 in the final
🇬🇷 @mariasakkari takes the opening set, 6-4.#FormulaTX pic.twitter.com/iVKZpvmTnJ
— wta (@WTA) February 12, 2022
«Το τένις που παίξαμε ήταν σε υψηλό επίπεδο, κάποιες φορές κι εγώ νιώθω ότι εκπλήσσω τον εαυτό μου με την δύναμη που έχω για να συνεχίσω», σχολίασε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μετά το τέλος του αγώνα.
Για την αντίπαλό της ανέφερε ότι, «έχει κάνει μεγάλες νίκες απέναντι σε δυνατές τενίστριες. Παίζει το καλύτερό της τένις στο τουρνουά. Εντυπωσιακό το επίπεδο που έβγαλε. Είχα ευτυχές τέλος στο παιχνίδι και είμαι ευτυχισμένη γι΄ αυτό».
Ερωτηθείσα για το τουρνουά, απάντησε πως «είναι πολύ ωραίο, το έχω πει πολλές φορές ότι είναι από τα αγαπημένα μου τουρνουά, η ατμόσφαιρα, τα πάντα. Είμαστε άτυχοι που δεν είχε αρκετό κόσμο λόγω των μέτρων, ελπίζω να περάσετε καλά και στον τελικό».
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα αντιμετωπίσει στον τελικό (13/2, 15:30) την Εσθονή Ανέτ Κονταβέιτ.
Με πληροφορίες από ΑΠΕ / ΜΠΕ