Σούπερ Λιγκ 1: Ανάσα για Ατρόμητο, ανεβαίνει και ο ΠΑΣ

Αλμα για την παραμονή του έκανε ο Ατρόμητος μετά το 2-0 επί του Απόλλωνα, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε με 1-0 τη Λαμία και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για την παρουσία του στα πλέι οφ, στους δύο αγώνες που έριξαν την αυλαία της 25ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λιγκ.

1' 17" χρόνος ανάγνωσης

Συγκεκριμένα, στη Ριζούπολη και στο ντέρμπι των ουραγών η ομάδα του Περιστερίου επικράτησε με 2-0 χάρη στα δύο γκολ του Κουλούρη με πέναλτι στο 48ο λεπτό καθώς και στις καθυστερήσεις, και ανέβηκε στους 20 βαθμούς, αφήνοντας στην προτελευταία θέση τη Λαμία, ενώ έχει και έναν αγώνα λιγότερο.

Βέβαια αυτό που σημάδεψε την αναμέτρηση ήταν το γεγονός ότι οι παίκτες του Απόλλωνα αν και πανηγύρισαν τέσσερις φορές, τα ισάριθμα τέρματα που πέτυχαν ακυρώθηκαν όλα ως οφσάιντ έπειτα από τη χρήση του VAR.

Πλέον η «Ελαφρά Ταξιαρχία», που ό,τι και να συμβεί την τελευταία ημέρα θα είναι ουραγός στη βαθμολογία, χρειάζεται την υπέρβαση στα πλέι άουτ για να φέρει τα πάνω – κάτω και να μείνει στην κατηγορία.

Στους «Ζωσιμάδες», ο ΠΑΣ έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Λαμίας και είναι ξανά στην 7η θέση και πλέον περιμένει την Τετάρτη την εκδίκαση της έφεσης για την αφαίρεση των πέντε βαθμών. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Πίρσμαν στο 44΄.

Οσον αφορά τη Λαμία, πλέον μπήκε σε περιπέτειες καθώς υποχώρησε στην προτελευταία θέση και θα πρέπει να περιμένει το αποτέλεσμα της εξ αναβολής αναμέτρησης του Ατρομήτου με τον Βόλο την Πέμπτη, για να ξέρει αν θα έχει μαθηματικές ελπίδες να προσπεράσει ξανά τους Περιστεριώτες στο φινάλε ή όχι.

comment-below Λάβετε μέρος στη συζήτηση 0 Εγγραφείτε για να διαβάσετε τα σχόλια ή