Δύο αναμετρήσεις αντάξιες φάιναλ φορ διεξήχθησαν στους ημιτελικούς του Κυπέλλου ανδρών στο βόλεϊ. Στον σημερινό τελικό της διοργάνωσης (Γλυφάδα: 19.15, ΕΡΤ3) θα βρεθούν αντιμέτωποι ο ΠΑΟΚ και ο Φοίνικας Σύρου, που νίκησαν Ολυμπιακό και Πήγασο Πολίχνης, αντιστοίχως.
Στον πρώτο ημιτελικό της χθεσινής ημέρας μπορεί ο Φοίνικας να πήρε την πρόκριση, αλλά τις εντυπώσεις κέρδισε η ομάδα του Πήγασου Πολίχνης, η οποία βρέθηκε μια ανάσα από το να αποκλείσει τον σύλλογο της Λίγκας του βόλεϊ. Οι «Πειρατές» νίκησαν με 3-2 (19-25, 25-18, 25-20, 21-25, 15-10). Το σωματείο της Πολίχνης, χωρίς κανένα ξένο στη σύνθεσή του, πήγε την αναμέτρηση στα πέντε σετ. Μάλιστα το 5ο σετ ήταν το καθοριστικό, καθώς ο Πήγασος προηγήθηκε με 10-8. Σε εκείνο το σημείο η περιστροφή δεν ευνόησε τους παίκτες του Θεοδώρου και οι «νησιώτες» με ένα σερί επτά πόντων πήραν το σετ και την πρόκριση για τον σημερινό τελικό.
Στο τάι μπρέικ κρίθηκε και η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ολυμπιακού με 25-19, 22-25, 25-22, 17-25, 15-10, σε ένα παιχνίδι που διήρκεσε 2,5 ώρες. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης από το πρώτο σετ πίεσε τους «ερυθρολεύκους» στο σερβίς και με καλή επίθεση κατάφερε γρήγορα να πάρει διαφορά. Το δεύτερο σετ ήταν εντελώς διαφορετικό. Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Τέπαν ισοφάρισε, ενώ στο τρίτο ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα. Το τέταρτο σετ θύμιζε σε πολλά το δεύτερο και η συνάντηση οδηγήθηκε σε πέμπτο σετ. Εκεί, με μπλοκ του Μπαρνς και του Μπράουν, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα.