Ευρωλίγκα: Ήττα για τον Παναθηναϊκό στο Βερολίνο

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 87-78 από την Άλμπα στο Βερολίνο σε εξ' αναβολής αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας

2' 20" χρόνος ανάγνωσης

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 87-78 από την Άλμπα στο Βερολίνο σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο τριφύλλι έδειξε σε ακόμη ένα εκτός έδρας ματς το κακό του πρόσωπο. Οι πράσινοι έχουν πλέον ρεκόρ στη διοργάνωση 8 νίκες και 19 ήττες.

Ο Παναθηναϊκός θα κλείσει τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στη διοργάνωση με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε την Παρασκευή στις 8 το βράδυ. Οι πράσινοι έχουν μπροστά τους και μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στις 11 του μήνα που θα κρίνει την πρωτιά στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κατάφερε να πάρει ισχνό προβάδισμα στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια οι Γερμανοί πάτησαν γκάζι και με αιχμή του δόρατος τον Σίλβα πήραν διαφορά 15 πόντων (28-13) στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το τριφύλλι έδειξε σημάδια αντίδρασης στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με μπροστάρηδες του Νέντοβιτς και Μέικον η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μείωσε στους δύο πόντους (42-40) προτού ο Σμιθ διαμορφώσει το 44-40 της δεύτερης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα δέκα πόντων (52-42) με τρίποντο του Ντέλοου στο 24ο λεπτό του ματς. Το τριφύλλι μείωσε σε 52-46 με τον Παπαπέτρου αλλά η Άλμπα πάτησε και πάλι γκάζι. Με δίποντο του Κουμάντζ και τρίποντο του Ζούσμαν οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 64-50 δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το τριφύλλι βρήκε αντίδραση με τον Παπαπέτρου και τον Παπαγιάννη (66-55) με τον Μπλατ να φέρνει και πάλι τη διαφορά στους 14 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά αλλά η Άλμπα διατηρούσε το προβάδισμα σε διψήφια τιμή. Ο Μαντζούκας μείωσε στους 9 για τους πράσινους διαμορφώνοντας το 87-78 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς σημείωσε 27 πόντους για το τριφύλλι και ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς. Ο Σέρβος αποχώρησε τραυματίας από το ματς. Για την Άλμπα 16 σημείωσε ο Όσκαρ Ντα Σίλβα.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-40, 69-55, 87-78

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Αναντολού Εφές επιβλήθηκε με 81-76 της Μπάγερν Μονάχου σε εξ’ αναβολής αναμέτρησης για τη 19η αγωνιστική. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Τουρκίας «αγκάλιασε» την πέμπτη θέση στην κανονική περίοδο.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Λάρκιν με 20 πόντους. Η Μπάγερν είχε πρώτο σκόρερ τον Ρούμπιτ με 15 πόντους. Έντεκα πρόσθεσε ο Σίσκο.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 44-39, 67-62, 81-76