Ευρωλίγκα, Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 59-62: Φινάλε με νίκη

2' 43" χρόνος ανάγνωσης

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 62-59 της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη για την 34η αγωνιστική και ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις του στη φετινή Ευρωλίγκα.

Το ματς κρίθηκε με εύστοχο τρίποντο του Μέικον ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση με ρεκόρ 9 νίκες και 19 ήττες.

Για το τριφύλλι, που αγωνίστηκε χωρίς τον Νέντοβιτς και τον Γιόβιτς, ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα. Ο αγώνας του ΟΑΚΑ θα κρίνει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Οι Τούρκοι πήραν προβάδισμα τριών πόντων στο ξεκίνημα του αγώνα (5-2) με τον Βέσελι με το τριφύλλι να απαντάει με τον Παπαπέτρου. Με τρίποντο του αρχηγού και δύο πόντους από τον Ουάιτ η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασαν στο double score (7-14) στο έκτο λεπτό του ματς.

Οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και μείωσαν στους τρεις πόντους (15-18) με τον Χένρι και στους δύο (18-20) με τον Πολονάρα. Ο Έβανς με δύο βόλες διαμόρφωσε το 18-22 και ο Χένρι το 20-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με καλάθι και φάουλ του Παπαπέτρου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέντε πόντους (20-25) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Η Φενέρ έδειξε αντίδραση με τον Βέσελι και τον Πολονάρα αλλά η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με εύστοχα δίποντα από τον Παπαπέτρου και τον Μποχωρίδη προηγήθηκε με επτά πόντους (25-32).

Οι πράσινοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 32-38 με δύο εύστοχες βολές του Μέικον. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Σαντ Ρος χρησιμοποιήθηκε μόλις τέσσερα λεπτά στο πρώτο μέρος. Ο Κουβανός ένιωσε ενοχλήσεις στον δικέφαλο μηριαίο του δεξιού του ποδιού και προφυλάχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Με την επιστροφή της Αθήνας θα υποβληθεί σε εξετάσεις και θα διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος.

Οι Τούρκοι μείωσαν στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με τον Βέσελι αλλά ο Παπαγιάννης και ο Έβανς έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +8 (34-42) στα μισά της περιόδου. Η ομάδα του Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς ανέτρεψε την κατάσταση και με επιμέρους 15-2 προηγήθηκε με 49-44 με τον Μπίρσεν στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Παπαγιάννη και τον Μέιοκ για το 51-48 στο 32ο λεπτό. Με τρίποντο του Πιέρ και νέο καλάθι του Φλόιντ οι Τούρκοι έφτασαν στο + 8 (56-48) με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους τρεις με τον Μέικον και τον Παπαπέτρου τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος.

Το τριφύλλι μείωσε σε 58-57 με τον Παπαγιάννη που πήρε επιθετικό ριμπάουντ και προηγήθηκε (58-59) με δίποντο του Παπαπέτρου 80 περίπου δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Ο Βέσελι ισοφάρισε με μία εύστοχη βολή και ο Μέικον έδωσε στον Παναθηναϊκό τη νίκη με ένα μεγάλο τρίποντο στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 32-38, 49-44, 59-62

Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Μπίρσεν 2 (6 ριμπάουντ), Χάζερ, Μαχμούτογλου 2 (1/9 σουτ), Σταρκς, Χένρι 16 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Πιερ 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάρτελ, Βέσελι 20 (8/12 δίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Φλόιντ 4, Πολονάρα 6 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 12 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 14 (6/8 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Μποχωρίδης 2 (1/8 σουτ), Παπαπέτρου 21 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 2 (1/6 σουτ), Χουγκάζ, Έβανς 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 3 (1)