Στις 20 και τις 22 Απριλίου θα διεξαχθούν τα δύο πρώτα ματς του Ολυμπιακού με τη Μονακό για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας όπως ανακοίνωσε η διοργανώτρια αρχή.
Η ομάδα του Πειραιά τερμάτισε στη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου μετά την ήττα της Ρεάλ από τη Μπάγερν και θα αντιμετωπίσει τους Μονεγάσκους με έπαθλο το εισιτήριο για το final four του Βελιγραδίου. Ο Ολυμπιακός θα έχει το πλεονέκτημα έδρας με τους δύο πρώτες αγώνες να διεξάγονται στο ΣΕΦ.
Μοναδική εκκρεμότητα στην κανονική περίοδο είναι η θέση της Μακάμπι, που είναι στα πλέι οφ, και έχει εξ’ αναβολής ματς (23η αγωνιστική) με τη Φενέρμπαχτσε στις 13 Απριλίου.
Αν η ομάδα από το Ισραήλ πάρει τη νίκη τότε τερματίζει 5η και παίζει με μειονέκτημα έδρας κόντρα στη Ρεάλ και η Εφές θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι. Αν όμως η Μακάμπι ηττηθεί τότε αυτή θα παίξει με τους Ιταλούς με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να κοντράρεται με την περσινή νικήτρια της διοργάνωσης.
Το πρόγραμμα των αγώνων των πλέι οφ (Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες)
Game 1
19/4 Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου
19/4 Αρμάνι Μιλάνο – 6ος κανονικής περιόδου
20/4 Ρεάλ Μαδρίτης – 5ος κανονικής περιόδου
20/4 Ολυμπιακός – Μονακό (21:00)
Game 2
21/4 Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου
21/4 Αρμάνι Μιλάνο – 6ος κανονικής περιόδου
22/4 Ρεάλ Μαδρίτης – 5ος κανονικής περιόδου
22/4 Ολυμπιακός – Μονακό (19:00)
Game 3
26/4 5ος κανονικής περιόδου – Ρεάλ Μαδρίτης
26/4 6ος κανονικής περιόδου- Αρμάνι Μιλάνο
27/4 Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα
27/4 Μονακό – Ολυμπιακός
Game 4 (εάν χρειαστεί)
28/4 5ος κανονικής περιόδου – Ρεάλ Μαδρίτης
28/4 6ος κανονικής περιόδου – Αρμάνι Μιλάνο
29/4 Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα
29/4 Μονακό – Ολυμπιακός
* Αν σε κάποια ζευγάρια προκύψει πέμπτος αγώνας αυτός θα οριστεί αργότερα