Μπουντεσλίγκα, Μπάγερν – Άουγκσμπουργκ 1-0: Αγχωτική νίκη με Λεβαντόφσκι

1' 39" χρόνος ανάγνωσης

Η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε με 1-0 της Άουγκσπουργκ για την 29η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, που μεσοβδόμαδα ηττήθηκε από τη Βιγιαρεάλ για το Τσάμπιονς Λιγκ, έφτασε τους 69 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Σημειώνεται ότι η Ντόρτμουντ επικράτησε με 2-0 της Στουτγκάρδης το βράδυ της Παρασκευής.

Η απόσταση των δύο ομάδων είναι πλέον στους 9 βαθμούς. Για το φινάλε του πρωταθλήματος απομένουν πέντε αγωνιστικές.

Η Μπάγερν πήρε τη νίκη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λεβαντόφσκι στο 82ο λεπτό. Η Άουγκσμπουργκ έμεινε στους 32 βαθμούς και συνεχίζει να μάχεται για την παραμονή στην κατηγορία.

Δύο γκολ σε έξι λεπτά ήταν αρκετά για να πάρει τη νίκη η Γκλάντμπαχ (2-0) κόντρα στην ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Τουράμ στο 18ο λεπτό και ο Πλέα με πέναλτι στο 24′.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ματς με την Αρμίνια Μπίλεφελντ η Βέρντερ Βρέμης που επιβλήθηκε με 4-0 για την 29η αγωνιστική. Η ομάδα της Βρέμης έφτασε τους 34 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο τέρματα του Ενμέτσα στο πρώτο ημίχρονο και τα πράγματα έγιναν πιο απλά στη συνέχεια. Η Βέρντερ βρήκε άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο του με Άρνολντ και Κρούζε.

Μεγάλη ανατροπή έκανε η Κολωνία κόντρα στη Μάιντς. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 14′ με τον Μπούρχαρντ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ονισίβο στο 55ο λεπτό.

Η ομάδα του Μπάουμγκαρτ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με γκολ του Σκίρι (60′), Λιούμπιτσιτς (78′) και Κίλιαν στο 82ο λεπτό έκανε την μεγάλη ανατροπή και πήρε το τρίποντο που τη φέρνει στην έβδομη θέση με 43 βαθμούς.

Η 29η αγωνιστική

Στουτγκάρδη-Ντόρτμουντ 0-2 (12′, 71′ Μπραντ)

Μπάγερν Μονάχου-Άουγκσμπουργκ 1-0 (82′ Λεβαντόφσκι πεν.)

Βόλφσμπουργκ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 4-0 (11′, 38′ Ενμέτσα, 48′ Άρνολντ, 53′ Κρούζε)

Κολωνία-Μάιντς 3-2 (60′ Σκίρι, 78′ Λιούμπιτσιτς, 82′ Κίλιαν – 14′ Μπούρχαρντ, 55′ Ονισίβο)

Γκρόιτερ Φιρτ-Γκλάντμπαχ 0-2 (18′ Τουράμ, 24′ Πλέα πεν.)

Χέρτα Βερολίνου-Ουνιόν Βερολίνου (9/4, 19:30)