Μπουντεσλίγκα, Χέρτα – Ουνιόν 1-4: «Κρυφοκοιτάζει» την Ευρώπη

Η Ουνιόν πήρε το ντέρμπι του Βερολίνου απέναντι στη Χέρτα (1-4) για την 29η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

1' 5" χρόνος ανάγνωσης

Η Ουνιόν πήρε το ντέρμπι του Βερολίνου απέναντι στη Χέρτα για την 29η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 44 βαθμούς, όσους και η Χοφενχάιμ (έχει ματς λιγότερο) και κάνουν όνειρα εξόδου στην Ευρώπη. Η Χέρτα έμεινε στους 26 βαθμούς και συνεχίζει να μάχεται για την παραμονή στην κατηγορία.

Η Ουνιόν προηγήθηκε με τον Χαραγκόυσι στο 31ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπάουμγκαρτλ στο 49ο λεπτό αλλά ο Πρόμελ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του στο 53ο λεπτό.

Ο Μπέκερ και ο Μίτσελ έδωσαν διαστάσεις θρίαμβου στην επικράτηση της ομάδας του Ουρς Φίσερ.

Η 29η αγωνιστική

Στουτγκάρδη-Ντόρτμουντ 0-2 (12′, 71′ Μπραντ)

Μπάγερν Μονάχου-Άουγκσμπουργκ 1-0 (82′ Λεβαντόφσκι πεν.)

Βόλφσμπουργκ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 4-0 (11′, 38′ Ενμέτσα, 48′ Άρνολντ, 53′ Κρούζε)

Κολωνία-Μάιντς 3-2 (60′ Σκίρι, 78′ Λιούμπιτσιτς, 82′ Κίλιαν – 14′ Μπούρχαρντ, 55′ Ονισίβο)

Γκρόιτερ Φιρτ-Γκλάντμπαχ 0-2 (18′ Τουράμ, 24′ Πλέα πεν.)

Χέρτα Βερολίνου-Ουνιόν Βερολίνου 1-4 (49′ Μπάουμγκαρτλ – 31′ Χαραγκούσι, 53′ Πρόμελ, 74′ Μπέκερ, 85- Μίτσελ)