Serie A, Νάπολι – Φιορεντίνα 2-3: Διπλό Ευρώπης

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε η Φιορεντίνα που επιβλήθηκε με 3-2 της Νάπολι για την 32η αγωνιστική της Serie A

1' 17" χρόνος ανάγνωσης

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε η Φιορεντίνα που επιβλήθηκε με 3-2 της Νάπολι για την 32η αγωνιστική της Serie A.

Η Νάπολι απώλεσε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έμεινε στους 66 βαθμούς, όσους και η Ίντερ αλλά έχει αγώνα περισσότερο από την ομάδα του Μιλάνου.

Η Φιορεντίνα από την άλλη παραμένει στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Η ομάδα του Βιντσέντζο Ιταλιάνο έφτασε τους 53 βαθμούς σε 31 αγώνες και δύο από τη Λάτσιο που είναι στην πέμπτη θέση. Οι «λατσιάλι» που πήραν εύκολη νίκη επί της Τζένοα έχουν αγώνα περισσότερο.

Η ομάδα της Φλωρεντίας προηγήθηκε με γκολ του Γκονσάλες στο 29ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μέρτενς στο 58′ αλλά με δύο σε έξι λεπτά (66′ Ικόνε, 72′ Καμπράλ) οι «βιόλα» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Οι Ναπολιτάνοι μείωσαν ξανά με τον Οσιμέν στο 84ο λεπτό.

Μεγάλη νίκη πήρε η Σασουόλο που επιβλήθηκε με 2-1 της Αταλάντα. Οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο χάρη σε δύο γκολ του Τραορέ. Το πρώτο τέρμα μάλιστα ήρθε από ασίστ του Κυριακόπουλου. Η Αταλάντα μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Μουριέλ.

Η Σασουόλο έφτασε τους 46 βαθμούς. Η Αταλάντα, που αγωνίζεται κόντρα στη Λειψία για τα προημιτελικά του Europa League έμεινε στους 51 έχοντας 31 αγώνες. Η ομάδα του Γκασπερίνι κινδυνεύει να μείνει εκτός Ευρώπης.

Δεύτερη σερί νίκη σημείωσε η Ουντινέζε που επιβλήθηκε με 2-1 της Βενέτσια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντεουλοφέου. Η Βενέτσια ισοφάρισε με τον Χένρι αλλά ο Μπεκάο με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στην Ουντινέζε.

Η ομάδα από το Ούντινε έφτασε τους 36 βαθμούς σε 30 αγώνες. Η Βενέτσια παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού με 22 βαθμούς σε 31 αγώνες.

Η 32η αγωνιστική

Έμπολι-Σπέτσια 0-0

Ίντερ-Βερόνα 2-0 (22′ Μπαρέλα30′ Τζέκο)

Κάλιαρι-Γιουβέντους 1-2 (10′ Ζοάο Πέδρο – 45′ Ντε Λιχτ75′ Βλάχοβιτς)

Τζένοα-Λάτσιο 1-4 (68′ Πάτριτς αυτ. – 31′ Μάρουσιτς45+1′63′76′ Ιμόμπιλε)

Νάπολι-Φιορεντίνα 2-3 (58′ Μέρτενς, 84′ Οσιμέν – 29′ Γκονσάλες, 66′ Ικόνε, 72′ Καμπράλ)

Σασουόλο-Αταλάντα 2-1 (24′, 61′ Τραορέ – 90+3′ Μουριέλ)

Βενέτσια-Ουντινέζε 1-2 (86′ Χένρι – 35′ Ντεουλοφέου πεν., 90+4′ Μπεκάο)