Μπουντεσλίγκα, Λειψία – Χόφενχαϊμ 3-0: Παραμένει σε τροχιά Τσάμπιονς Λιγκ

59" χρόνος ανάγνωσης

Η Λειψία επιβλήθηκε με 3-0 της Χόφενχαϊμ για την 29η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι «ταύροι», που αντιμετωπίζουν την Αταλάντα για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ έφτασαν τους 51 βαθμούς και συνεχίζουν στην τέταρτη θέση. Ο Ενκουνκού άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό.

Ο Χάλστενμπεργκ έκανε το 2-0 ένα τέταρτο αργότερα. Ο Σομποσλάι διαμόρφωσε το τελικό 3-0 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνο.

Σημαντικό διπλό πήρε η Φράιμπουργκ που επιβλήθηκε με 2-1 της Άιντράχτ. Η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ επέστρεψε στα τρίποντα μετά από δύο ματς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γκρίφο στο 27′ με τον Κόστιτς να ισοφαρίζει στο 54ο λεπτό. Ο Πέτερσεν έδωσε τη νίκη στη Φράιμπουργκ στο 69ο λεπτό.

Η 29η αγωνιστική

Στουτγκάρδη-Ντόρτμουντ 0-2 (12′, 71′ Μπραντ)

Μπάγερν Μονάχου-Άουγκσμπουργκ 1-0 (82′ Λεβαντόφσκι πεν.)

Βόλφσμπουργκ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 4-0 (11′, 38′ Ενμέτσα, 48′ Άρνολντ, 53′ Κρούζε)

Κολωνία-Μάιντς 3-2 (60′ Σκίρι, 78′ Λιούμπιτσιτς, 82′ Κίλιαν – 14′ Μπούρχαρντ, 55′ Ονισίβο)

Γκρόιτερ Φιρτ-Γκλάντμπαχ 0-2 (18′ Τουράμ, 24′ Πλέα πεν.)

Χέρτα Βερολίνου-Ουνιόν Βερολίνου 1-4 (49′ Μπάουμγκαρτλ – 31′ Χαραγκούσι, 53′ Πρόμελ, 74′ Μπέκερ, 85- Μίτσελ)

Μπόχουμ-Λεβερκούζεν 0-0

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Φράιμπουργκ 1-2 (54′ Κόστιτς – 27′ Γκρίφο, 69′ Πέτερσεν)

Λειψία-Χόφενχαϊμ 3-0 (5′ Ενκουνκού, 20′ Χάλστενμπεργκ, 44′ Σομποσλάι)

Μπουντεσλίγκα, Λειψία – Χόφενχαϊμ 3-0: Παραμένει σε τροχιά Τσάμπιονς Λιγκ-1
Η βαθμολογία της Μπουντεσλίγκα. Πηγή: Bundesliga.com
comment-below Λάβετε μέρος στη συζήτηση 0 Εγγραφείτε για να διαβάσετε τα σχόλια ή