Ο Κολοσσός Ρόδου επιβλήθηκε με 84-81 του Λαυρίου σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Basket League.
Οι Ροδίτες έφτασαν τις τέσσερις εκτός έδρας νίκες στα εννιά ματς που έχουν δώσει στο πρωτάθλημα. Ο Κολοσσός έφτασε τους 30 βαθμούς και εδραιώνεται στην πρώτη τριάδα.
Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έχει 11 νίκες και 8 ήττες. Το Λαύριο από την άλλη έμεινε στους 26 βαθμούς.
Το Λαύριο προηγήθηκε με 8-4 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Κακλαμανάκη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 8-9 με τρίποντο του Μομίροφ. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε στο 21-13 με τον Βον και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 24-18 με δίποντο του Ξανθόπουλου.
Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου το Λαύριο προηγήθηκε με 27-18 με τρίποντο του Περσίδη και 29-21. Η ομάδα της Ρόδου με εντυπωσιακό σερί 14-0 προηγήθηκε με 29-35 με δίποντο του Φλόιντ. οι γηπεδούχοι έκαναν νέα ανατροπή για το 43-41 με τον Γουίλιαμς.
Με δίποντο του Κακλαμανάκη το Λαύριο προηγήθηκε με 48-41 στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μίλερ και έφτασαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (54-51) με τον Ξανθόπουλο. Ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο με εύστοχη βολή του Φλόιντ και ισοφάρισε σε 61-61 με τρίποντο του Μαργαρίτη. Το εύστοχο σουτ του Νικολαΐδη διαμόρφωσε το 64-61 της τρίτης περιόδου.
Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στη νίκη όταν και προηγήθηκαν με 79-72 δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος. Ο Κολοσσός αντέδρασε και προηγήθηκε με 79-82 είκοσι περίπου δεύτερα πριν το τέλος. Ο Μουράτος με δύο βολές έκανε το 81-82 με τον Φλόιντ να ευστοχεί από τη γραμμή των βολών για το 81-84 που ήταν και το τελικό σκορ.
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-41, 64-61, 81-84