Η Εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών επιβλήθηκε 25-23 του Μαυροβουνίου για τα πλέι οφ της προκριματικής φάσης του παγκοσμίου πρωταθλήματος.
Η Ελλάδα, που παραμένει αήττητη σε όλη την προκριματική φάση έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση. Η «γαλανόλευκη» διατήρησε τις ελπίδες της για επιστροφή στις μεγάλες διοργανώσεις χάντμπολ.
Η διαφορά θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερη αφού η Ελλάδα προηγήθηκε με πέντε γκολ ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Ο Γκρμπόβιτς διαμόρφωσε το 25-23 στην εκπνοή του αγώνα.
Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Πασσιάς με πέντε γκολ. Από τέσσερα σημείωσαν ο Μυλωνάς και ο Μάλλιος.
Ελλάδα – Μαυροβούνιο 25-23
Ελλάδα (Ζαραβίνας): Κωστακίδης 1, Μπόσκος 2, Λιάπης, Μυλωνάς 4, Μάλλιος 4, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 5, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης 3, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής, Τζηράς 2, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Αραμπατζής 1, Παπαντωνόπουλος
Μαυροβούνιο (Ρογκάνοβιτς): Φ. Βούγιοβιτς, Μ. Βούγιοβιτς 8, Τσάβορ 1, Λάζοβιτς, Τσέπιτς, Μ. Βούγιοβιτς 5, Μιγιούσκοβιτς, Ράντοβιτς 2, Σίμιτς, Καλουτζέροβιτς, Σ. Βούγιοβιτς 1, Σεβάλιεβιτς 1, Μπόζοβιτς 3, Λάσιτσα, Άντζελιτς, Γκρμπόβιτς 2