Monte Carlo Masters: Στην οκτάδα ο Τσιτσιπάς

41" χρόνος ανάγνωσης

Συνεχίζει την πορεία του στο Masters του Μόντε Κάρλο ο Στέφανος Τσιτσιπάς που προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επιβλήθηκε με 7-5, 7-6(1) του Λάζλο Τζέρε και προκρίθηκε στους οκτώ καλύτερους του τουρνουά. Ο επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά είναι ο Ντιέγκο Σβάρτσμαν.

Ο αγώνας ήταν οριακός. Ο Τσισιπάς είχε πολύ καλό ποσοστό στο πρώτο σερβίς του και κατάφερε να σώσει και τα δύο μπρέικ πόιντ που αντιμετώπισε.

Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους με σχετική άνεση. Στο 6-5 ο Τσιτσιπάς έκανε το πολυπόθητο μπρέικ και πήρε προβάδισμα στον αγώνα.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε στο δεύτερο σετ. Ο Τζέρε είχε ευκαιρία για μπρέικ στο τρίτο γκέιμ αλλά ο Τσιτσιπάς κράτησε.

Κάπως έτσι το δεύτερο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τσιτσιπάς έκανε δύο μίνι μπρέικ, προηγήθηκε με 5-0 και έκλεισε το ματς.