Basket League: Νίκη στο ρελαντί για τον Ολυμπιακό

Το νικηφόρο του σερί στο πρωτάθλημα της Basket League διεύρυνε ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε με 85-66 του Προμηθέα Πάτρας σε εξ' αναβολής αναμέτρηση για τη 16η αγωνιστική

1' 59" χρόνος ανάγνωσης

Το νικηφόρο του σερί στο πρωτάθλημα της Basket League διεύρυνε ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε με 85-66 του Προμηθέα Πάτρας σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για τη 16η αγωνιστική.

Για την ομάδα της Πάτρας απουσίαζαν οι Δημήτρης Αγραβάνης, Γκίκας, Χαντ και Ρέι. Ο Ολυμπιακός έχτισε διαφορά από το ξεκίνημα και έφτασε σε μία πολύ άνετη νίκη.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντιμετωπίζει τη Λάρισα το Σάββατο πριν τα δύο πρώτα ματς με τη Μονακό για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Για τον Προμηθέα ακολουθεί ο αγώνας με την ΑΕΚ.

Οι Πειραιώτες μπήκαν φουριόζοι στο ματς και με καλή άμυνα κατάφεραν να χτίσουν διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 2-12 με τον Ντόρσεϊ και προηγήθηκαν με 4-27 με δύο εύστοχες βολές του Πρίντεζη. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Φράνκαμπ διαμόρφωσαν το 7-27 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου έδειξε σημάδια αντίδρασης στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με αιχμές του δόρατος του Φράνκαμπ, Γκραντ και Τανούλη, η ομάδα της Πάτρας έκανε σερί 11-0 και μείωσε σε 30-38 τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Με δύο σερί καρφώματα από τον Γουόκαπ και τον ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 30-44 με τον Άντριτς να μειώνει σε 34-44 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Με τρίποντο του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 34-47 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Με τρίποντο του Ντόρσεϊ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +14 με τον Προμηθέα να μειώνει σε 43-52 με τον Σίμπσον. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησε και πάλι γκάζι για το 43-59 με τον Βεζένκοφ με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 50-67 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός έφτασε στο +22 (57-79) φτάνοντας στην άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 7-27, 34-44, 50-67, 66-85

Προμηθέας Πάτρας (Ζούρος): Γκραντ 9 (4/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Σίμπσον 12 (1/4 τρίποντα), Λάγιος 2 (6 ριμπάουντ), Άντριτς 4 (0/3 τρίποντα), Μπαζίνας, Γκάντι 4 (2/7 σουτ), Αγραβάνης Γ. 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βασιλείου 2, Φράνκαμπ 11 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 λάθη), Τανούλης 16 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 5 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 18 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έισι (0/3 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Σλούκας 2 (1/5 δίποντα, 6 ασίστ), Μάρτιν 8 (3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 5 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 21 (3/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα).