Europa League, Ρέιντζερς – Μπράγκα 3-1: Τετράδα και ραντεβού με Λειψία

54" χρόνος ανάγνωσης

Η Ρέιντζερς επιβλήθηκε με 3-1 της Μπράγκα στην παράταση και πήρε την πρόκριση για την τετράδα του Europa League.

Οι Πορτογάλοι παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ 2-0 και αγωνίζονταν με δέκα παίκτες, βρήκαν το γκολ που έστειλε το ματς στην παράταση. Στον επιπλέον χρόνο, ο Ρούφι με τέρμα στο 101’ έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Η Ρέιντζερς στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη Λειψία. Οι Γερμανοί επιβλήθηκαν με 2-0 της Αταλάντα στην Ιταλία και πήραν το εισιτήριο για την τετράδα.

Οι Πορτογάλοι, που είχε επικρατήσει με 1-0 στο πρώτο ματς δέχτηκαν γκολ από τον Ταβερνιέ μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα.

Ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι σε μία φάση που ο Τορμένα αποβλήθηκε. Οι Πορτογάλοι μείωσαν με τον Κάρμο στο 83ο λεπτό και οδήγησαν το ματς στην παράταση.

Ο Ρούφι με γκολ στο 101’ έδωσε την πρόκριση στη Ρέιντζερς. Στο 105’ η Μπράγκα έμεινε με 9 παίκτες μετά από αποβολή του Μεδέιρος.