Η Ίντερ επιβλήθηκε με 3-1 της Σπέτσια για την 33η αγωνιστική της Serie A και αναρριχήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.
Η ομάδα του Μιλάνου έφτασε τους 69 βαθμούς στο πρωτάθλημα σε 32 αγώνες. Η ομάδα του Σιμεόνε Ιντζάγκι μετρά τρεις σερί νίκες μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τη Φιορεντίνα.
Η Σπέτσια από την άλλη έμεινε στους 33 βαθμούς έχοντας δώσει 33 αγώνες. Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε βασικός ο Δημήτρης Νικολάου.
Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο ματς με τον Γκουαζί στο 6ο λεπτό. Ο Τσαλχάνογλου έφτασε κοντά στο γκολ στο 27’ με την Ίντερ να ανοίγει το σκορ στο 31ο λεπτό.
Ο Μπρόζοβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από προσπάθεια του Ντ’Αμπρόζιο και με υπέροχο βολέ νίκησε τον Προβεντέλ. Η Σπέτσια προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και έχασε νέα ευκαιρία με τον Έρλιτς στο 48’.
Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπαρέλα της Ίντερ σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε. Στο 73’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο τα τέρματά τους με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ.
Ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής πήρε την πάσα από τον Πέρισιτς και δε δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η Σπέτσια μείωσε στο 88’ με τρομερό σουτ του Ματζιόρε.
Ο Αλέξις Σάντσες διαμόρφωσε το τελικό 1-3 με γκολ στις καθυστερήσεις.