Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβλήθηκε με 6-2, 6-7(3), 6-4 του Ντιέγκο Σβάρτσμαν και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Masters του Μόντε Κάρλο.
Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε μία πολύ μεγάλη ανατροπή αφού βρέθηκε να χάνει με 4-0 στο τρίτο σετ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ στα ημιτελικά.
Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο επικράτησε με 5-7, 6-3, 7-6(5) του Γιάνικ Σίνερ μετά από αγώνα που κράτησε πάνω από τρεις ώρες. Στις μεταξύ τους αναμετρήσεις ο Τσιτσιπάς έχει το πάνω χέρι αφού μετράει 6 νίκες σε 9 αγώνες.
Ο Στεφανός Τσιτσιπάς μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα. Σπάζοντας δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με 5-1 και σέρβιρε για να κατακτήσει το πρώτο σετ. Ο Σβάρτσμαν κατάφερε να μείνει στο σετ με ένα μπρέικ αλλά ο φιναλίστ του περσινού Ρολάντ Γκαρός κατέκτησε το πρώτο σετ στο σερβίς του Αργεντινού.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε γρήγορα μπρέικ και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-1. Ο Σβάρτσμαν κράτησε στη συνέχεια για το 4-2, και το 5-3. Ο Αργεντινός κατάφερε να κάνει μπρέικ και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για το 5-5 οδηγώντας το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί, ο Σβάρτσμαν προηγήθηκε με 4-1 με δύο μίνι μπρέικ και κατέκτησε τελικά το σετ.
Ο Αργεντινός βρήκε δύο μπρέικ στο ξεκίνημα του τρίτου σετ για το 4-0. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε πίσω τα δύο μπρέικ και κράτησε το σερβίς του για το 4-4. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε νέο μπρέικ και έκλεισε το ματς στο σερβίς του.