Λαύριο – Παναθηναϊκός 82-91: Νίκη στο ντεμπούτο Βόβορα

2' 15" χρόνος ανάγνωσης

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύθηκε απέναντι στο Λαύριο αλλά πήρε τη νίκη με 91-82 για την 22η αγωνιστική της Basket League.

Το τριφύλλι είχε στον πάγκο του τον Γιώργο Βόβορα που αντικατέστησε τον Δημήτρη Πρίφτη. Πριν την έναρξη του αγώνα η ομάδα του Λαυρίου αποθέωσε τον Χρήστο Σερέλη, που πλέον είναι βοηθός στον Παναθηναϊκό και έγραψε ιστορία στον πάγκο της ομάδας της Λαυρεωτικής.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί σε όλο το ματς. Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ντάριλ Μέικον με 21 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ιδανικά στο ματς και μετά το αρχικό προβάδισμα του τριφυλλιού ανέβασαν στροφές. Το Λαύριο με τον Μουράτο να είναι εξαιρετικός επιθετικά έκανε σερί 11-0 και προηγήθηκε με 23-13 με τον Νικολαΐδη. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 25-17 του πρώτου δεκαλέπτου με δύο εύστοχες βολές του Καββαδά.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έδειξε σημάδια αντίδρασης στη δεύτερη περίοδο. Το Λαύριο προηγήθηκε με 28-17 με τρίποντο του Ουίλιαμς αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την άμυνά τους.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 30-25 με τον Παπαπέτρου και έφτασε τη διαφορά στους πόντους (32-30) με τον Κασελάκη. Με δύο εύστοχες βολές του Μέικον ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 34-35 με το Λαύριο να προσπερνά ξανά με 39-35 με καλάθι και φάουλ του Βον. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο ματς με το 45-45 του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται με εύστοχο τρίποντο του Παπαπέτρου στην εκπνοή.

Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο. Με δύο σερί τρίποντα του Μέικον η ομάδα του Γιώργου Βόβορα προηγήθηκε με 45-51 με τη διαφορά να φτάνει τους 11 πόντους (47-58) με τον Παπάπετρου.

Με τον Ουίλιαμς να ευστοχεί δύο φορές σε σουτ τριών πόντων το Λαύριο μείωσε σε 58-60 με τον Παναθηναϊκό να χτίζει εκ νέου σερί για το 58-68 με τον Σαντ Ρος. Το τριφύλλι έφτασε στο 60-71 στο φινάλε της τρίτης περιόδου με καλάθι και φάουλ του Μέικον.

Στο τελευταίο κομμάτι του ματς, ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμά του και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91

Λαύριο (Καμπερίδης): Βον 19 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σάβατζ, Μουράτος 12 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κακλαμανάκης 13 (6 ριμπάουντ), Περσίδης 5 (1), Νικολαΐδης 16 (5/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αμίνου 2, Πιλάβιος 3 (1), Γουίλιαμς 12 (4/4 τρίποντα), Φιλοξενίδης, Γερομιχαλός, Βουλγαρόπουλος

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μέικον 21 (1/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μποχωρίδης 3 (0/6 σουτ), Παπαπέτρου 21 (7/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάιτ 20 (4/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έβανς 15 (1), Καββαδάς 5, Κασελάκης 2, Αβδάλας, Χουγκάζ, Μαντζούκας 2, Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)