Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 14-7 της Γλυφάδας και κατέκτησε το Κύπελλο πόλο γυναικών στο final-4 που έγινε στη Λάρισα.
Αυτό ήταν η τέταρτη κατάκτηση για την ομάδα του Πειραιά σε πέντε διοργανώσεις. Η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς έφτασε στην κατάκτηση δεύτερου τροπαίου σε λίγες εβδομάδες αφού είχε προηγηθεί η κατάκτηση της Ευρωλίγκας.
Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο ματς και προηγήθηκε με 3-0 με ωραίο γκολ της Μυριοκεφαλιτάκη. Η ομάδα των νοτίων προαστίων επέστρεψε στο ματς και ισοφάρισε σε 3-3 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι της Νίνου.
Παίζοντας υποδειγματική άμυνα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-3 στο δεύτερο οκτάλεπτο με δύο σερί γκολ της Νικόλ Ελευθεριάδου. Η Γλυφάδα μείωσε με την Γκίλλα 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.
Η ομάδα των νοτίων προαστίων μείωσε τη διαφορά στα τρία γκολ (8-5) με την Κοντογιάννη στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός βρήκε γκολ με την Κρίστμας και τη Γρηγοροπούλου να μειώνει και πάλι στα τρία τέρματα.
Στο ξεκίνημα του τέταρτου οκταλέπτου η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 10-6 με την Ξενάκη με τη Νίνου να απαντά για τη Γλυφάδα. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου.
Η Έλενα Ξενάκη αναδείχτηκε πολυτιμότερη παίκτρια της διοργάνωσης. Η Χρυσή Διαμαντοπούλου έλαβε το βραβείο για την καλύτερη τερματοφύλακα.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7-14
Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-5, 2-1, 1-5
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR (Θοδωρής Ανδρεάκος): Γκανγκλ, Κλαψιανού, Γκίλλα 1, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Ειρήνη Νίνου 2, Αντωνιάδη 1, Κολιτσοπούλου, Κούλχαας 1, Φουντωτού, Βόγκα, Κοντογιάννη 1, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Σλίκινγκ , Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου, Ξενάκη 4, Σιούτη 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Χαλδαίου, Βασιλική Πλευρίτου 2, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Τριχά, Δρακωτού.