Ο Ίλια Ιβάσκα θα είναι ο πρώτος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά της Βαρκελώνης.
Ο 28χρονος Λευκορώσος, Νο.44 στον κόσμο, λύγισε με 6-4, 7-6(4) τον Ισπανό Πέδρο Μαρτίνεθ και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Monte Carlo Masters στον δεύτερο γύρο. Ο 23χρονος Έλληνας τενίστας είναι επικεφαλής του ταμπλό στη διοργάνωση.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρσι έφτασε μέχρι τον τελικό όπου ηττήθηκε από τον Ράφα Ναδάλ. Ο Νο.5 τενίστας του κόσμου έχει ακόμη έναν τελικό στην ισπανική πόλη το 2018.
Ο Έλληνας τενίστας είχε επικρατήσει με 6-4, 6-1 στο τουρνουά του Ρότερνταμ, στη μοναδική τους συνάντηση μέχρι σήμερα. Ο νικητής αυτού του αγώνα θα παίξει στη φάση των «16» με Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ ή Φεδερίκο Κόρια.