Με τον Σέιν Λάρκιν να σημειώνει 16 πόντους η Εφές έκανε μπρέικ στην έδρα της Αρμάνι (64-48) και έχει το πάνω χέρι για πρόκριση στο final-4 του Βελιγραδίου.
Οι Ιταλοί που τερμάτισαν στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου, ήταν κάκιστοι επιθετικά. Η Εφές κατάφερε να πάρει τη νίκη με όπλο την άμυνά της. Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για τη Μεγάλη Πέμπτη.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-7 στο ξεκίνημα του αγώνα με τρίποντο του Μόερμαν. Με τον Σίλντς και τον Μέλι η Αρμάνι έκανε την ανατροπή και έφτασε στο 16-11 του πρώτου δεκαλέπτου.
Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 16-16 με τον Μίσιτς και προηγήθηκαν με 16-22 με δύο σερί τρίποντα από Σίγκλετον και Λάρκιν. Η ομάδα του Μεσίνα ισοφάρισε ξανά με τον Μέλι και προσπέρασε με 26-25 με τον Μπέντιλ. Με καλάθι και φάουλ του Ντάνστον και μία εύστοχη βολή από τον Μπιμπουά οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν με 26-29 το φινάλε του ημιχρόνου.
Η Εφές ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Ενγκίν Αταμάν προηγήθηκε με 28-40 με δίποντο του Λάρκιν με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε μονοψήφια διαφορά με τον Σιλντς. Με δύο σερί τρίποντο από τον Μίσιτς και τον Μπράιαντ οι Τούρκοι έφτασαν στο 34-46 της τρίτης περιόδου.
Ο Χολ μείωσε για την Αρμάνι σε 42-51 στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου. Ένα δίποντο του Μίσιτς και καλάθι και φάουλ του Λάρκιν έφεραν την Εφές στο +14 (42-56) πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στη συνέχεια του αγώνα, η Εφές είχε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 16-11, 26-29, 34-46, 48-64