Basket League, Παναθηναϊκός – Λάρισα 98-67: Νίκη στο ρελαντί

Δίχως να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με της Λάρισας για την 23η αγωνιστική της Basket League.

1' 12" χρόνος ανάγνωσης

Δίχως να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 98-67 της Λάρισας για την 23η αγωνιστική της Basket League.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, η ομάδα του Γιώργου Βόβορα δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια οι πράσινοι πάτησαν γκάζι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Για τον Παναθηναϊκό δεν αγωνίστηκαν ο Νεμάνια Νέντοβιτς και ο Γιώργος Παπαγιάννης. Για τους νικητές 23 πόντους σημείωσε ο Έβανς έχοντας 5 εύστοχα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παπαπέτρου σημείωσε 22.

Ο Μούντι ήταν πρώτος σκόρερ της Λάρισας με 16 πόντους. Ο Μάριτς σημείωσε 14.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μέικον 10 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαπέτρου 22 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Έβανς 23 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 7 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχωρίδης (0/3 σουτ), Καββαδάς 3 (4 ριμπάουντ), Κασελάκης 9 (1), Αβδάλας, Χουγκάζ 10 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2.

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 12, Καράμπελας (0/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάριτς 14 (4/9 δίποντα, 6/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Μούντι 16 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Παπαντωνίου, Μπερζίνς 10 (2).

Το Λαύριο νίκησε με 90-82 τον Προμηθέα. Με αυτή τη νίκη το Λαύριο, έβαλε φρένο στο σερί των τεσσάρων διαδοχικών ηττών και πήγε στο 8-14, ξεφεύγοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα της Πάτρας, με τον Μάκη Γιατρά και πάλι στον πάγκο έπεσε στο 11-9 αλλά παραμένει στο παιχνίδι της τετράδας.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82