Βόλεϊ ανδρών: Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό και κατέκτησε το πρωτάθλημα

41" χρόνος ανάγνωσης

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Volleyleague ανδρών μία αγωνιστική πριν το τέλος της δεύτερης φάσης.

Το τριφύλλι είχε την πιο σταθερή απόδοση στο φινάλε του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατέκτησε τον τίτλο μετά το 2020.

Στο ματς στο κλειστό του Ρέντη, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα και έφτασε στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανακάμψουν παρά τις διαφορές που πήρε ο Ολυμπιακός σε πολλά σημεία του αγώνα.

Πλέον απομένει μία αγωνιστική για το φινάλε του πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Φοίνικα Σύρου. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Κηφισιά.

Στο ματς του Ρέντη ο Παναθηναϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Ντεν Ντρις με 18 πόντους. Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης σημείωσε 16.

Για τον Ολυμπιακό, ο Τέπαν σημείωσε 24 πόντους με 45% αποτελεσματικότητα. Ο Νίκολα Μιγιαήλοβιτς είχε 15.

Τα σετ: 27-29, 23-25, 25-23, 21-25