Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβλήθηκε με 6-1, 4-6, 6-2 του Ίλια Ιβάσκα και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του τουρνουά της Βαρκελώνης.
Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Masters του Μόντε Κάρλο δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση.
Ο αγώνας ξεκίνησε τη Μεγάλη Τετάρτη και διεκόπη λόγω βροχής στο 5-1 του πρώτου σετ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επρόκειτο να σερβίρει για την κατάκτησή του. Η βροχή έφερε το πρόγραμμα πολύ πίσω και τη Μεγάλη Πέμπτη.
Ο αγώνας του κορυφαίου Έλληνα τενίστα ήταν να ξεκινήσει στις 14:00 το μεσημέρι και τελικά οι δύο παίκτες μπήκαν και πάλι το κορτ γύρω στις 8 το βράδυ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δε δυσκολεύθηκε να κατακτήσει το πρώτο σετ.
Στο δεύτερο σετ οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς του. Στο 4-4 ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε τέσσερις ευκαιρίες να «σπάσει» το σερβίς του Ιβάνσκα με τον Λευκορώσο να βγάζει καλές άμυνες για το 5-4 και στη συνέχεια βρήκε το μπρέικ για το 6-4 και το 1-1 στα σετ.
Στο τρίτο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ σχετικά νωρίς και προηγήθηκε με 2-1 και στη συνέχεια με 3-1 κρατώντας το σερβίς του. Ο Τσιτσιπάς έκανε νέο μπρέικ για το 5-2 και έκλεισε τον αγώνα στο σερβίς του.
Στον τρίτο γύρο ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.