Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 96-72 από τη Μονακό και απώλεσε το πλεονέκτημα έδρας με τους Μονεγάσκους να κάνουν το 1-1 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.
Οι Πειραιώτες πήραν κακό βαθμό στην αμυντική τους επίδοση. Ο Ολυμπιακός επέτρεψε στη Μονακό να κάνει το παιχνίδι της, κυρίως με τον Τζέιμς, με τους Μονεγάσκους να έχουν πάνω από 50% στο τρίποντο.
Επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη του Πάσχα.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-4 με τον Βέστερμαν και τον Μοτεγιούνας στο 2ο λεπτό του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι με σερί 13-0 έφτασε στο +10 (14-4) με τρίποντο του Σλούκα. Ο Τόμας έδωσε τέλος στο σερί του Ολυμπιακού και με δύο σερί δίποντα του Μπέικον διαμορφώθηκε το 16-10 της πρώτης περιόδου.
Με τρίποντο του ίδιου παίκτη στο ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος. Ο Ολυμπιακός έφερε και πάλι τη διαφορά στους έξι πόντους (19-13) με τρίποντο του Σλούκα. Στο 21-15 ήταν σειρά της Μονακό να χτίσει σερί. Με επιμέρους (0-20) χωρίς μάλιστα να σκοράρει ο Τζέιμς, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 21-35 με εύστοχο δίποντο του Μπέικον.
Οι Πειραιώτες έριξαν τη διαφορά στους δέκα πόντους (25-35) και στη συνέχεια στους 9 (28-37) με τον Ντόρσεϊ. Ο Άντουσιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το 28-40 του πρώτου ημιχρόνου.
Η κακή εικόνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με δίποντο του Μοτεγιούνας η Μονακό έφτασε στο 28-42 με τον Παπανικολάου να μειώνει. Με ένα δίποντο του Βέστερμαν και δύο σερί τρίποντα του Τζέιμς η Μονακό προηγήθηκε με 34-52 με τους Πειραιώτες να απαντούν με τον Βεζένκοφ και τον Παπανικολάου.
Ο Τζέιμς ευστόχησε σε δύο ακόμη σερί τρίποντο φέρνοντας την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς στο +19 (41-60) με τον Ολυμπιακό να μη δείχνει ικανός να αντιδράσει. Οι Μονεγάσκοι έφτασε στο 51-69 της τρίτης περιόδου με τον Λι.
Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τη Μονακό να φτάνει στην άνετη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96