Premier League, Μάνστεστερ Σίτι – Γουότφορντ 5-1: Επίδειξη δύναμης με Ζεσούς

Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε με 5-1 της Γουόρφορντ για την 34η αγωνιστική της Premier League. Τέσσερα γκολ σημείωσε ο Ζεσούς.

1' 2" χρόνος ανάγνωσης

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έφτασε τους 80 βαθμούς και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι «πολίτες» απέχουν τέσσερις βαθμούς από τη δεύτερη Λίβερπουλ που την Κυριακή αγωνίζεται κόντρα στην Έβερτον.

Η Γουότφορντ από την άλλη έμεινε στην προτελευταία θέση με 22 βαθμούς.

Η Σίτι άνοιξε το σκορ στο 4’ με τον Ζεσούς. Ο Βραζιλιάνος έκανε το 2-0 στο 23ο λεπτό μετά από ασίστ του Ντε Μπρόινε.

Ο Καμαρά μείωσε στο 28ο λεπτό. Ο Ρόδρι διαμόρφωσε το 3-1 στο 34ο λεπτό.

Με δύο ακόμη γκολ του Χεσούς (49’ 53’) η Σίτι έφτασε στην άνετη νίκη.

Η Νιούκαστλ επιβλήθηκε με 3-0 της Νόριτς και την άφησε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι «ανθρακωρύχοι», που κάνουν έναν εντυπωσιακό δεύτερο γύρο, έφτασαν τους 43 βαθμούς και είναι στην ένατη θέση. Η Νόριτς έχει 21 βαθμούς.

Ο Ζοέλιντον με δύο γκολ σε έξι λεπτά (35’, 41) στο πρώτο ημίχρονο έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Νιούκαστλ. Ο Γκιμαράες στο 49’ διαμόρφωσε το 0-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η Λέστερ έμεινε στο 0-0 με την Άστον Βίλα. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς είναι στη δέκατη θέση με 42 βαθμούς. Οι «χωριάτες» είναι 15οι με 37 βαθμούς.