Bundesliga, Χέρτα Βερολίνου – Στουτγκάρδη 2-0: Τρίποντο σωτηρίας

1' 8" χρόνος ανάγνωσης

Η Χέρτα Βερολίνου επιβλήθηκε με 2-0 της Στουτγκάρδης για την 31η αγωνιστική της Bundesliga.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Φέλιξ Μάγκατ έφτασε τους 32 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από την Στουτγκάρδη που είναι στη 16η θέση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Σέλκε στο 4ο λεπτό του αγώνα. Η Χέρτα είχε τον έλεγχο του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Στουτγκάρδη είχε δοκάρι με τον Μαυροπάνο. Ο Έλληνας αμυντικός έκανε ωραία προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στο πόδι του Κεμπφ και να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Λότκα.

Στον υπόλοιπο αγώνα οι ευκαιρίες ήταν λίγες για τις δύο ομάδες. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπελφοντίλ διαμόρφωσε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η 31η αγωνιστική

Βόλφσμπουργκ-Μάιντς 5-0 (8′, 42′ Βιντ, 24′, 35′, 45’+2′ Κρούζε)
Λειψία-Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (46′ Πούλσεν – 86′ Μίχελ, 89′ Μπέρενς)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Χόφενχαϊμ 2-2 (32′ Εντικά, 66′ Καμάντα – 12′ αυτ. Εντικά, 78′ Ρούτερ)
Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 3-3 (49′ πεν. Γκρίφο, 61′ Γκίντερ, 80′ Λίνχαρτ – 3′ πεν. Μπενσεμπαϊνί, 13′ Εμπολό, 90’+3′ Στιντλ)
Κολωνία-Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-1 (3′ Ουτ, 43΄Μοντέστ, 86′ Τίλμαν – 33′ αυτ. Χούμπερς)
Γκρόιτερ Φιρτ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-4 (5′ Βίλεμς – 9′ Σικ, 18΄Αζμούν, 58′ Παουλίνιο, 84′ Παλάσιος)
Μπάγερν Μονάχου-Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-1 (15’ Γκνάμπρι, 34’ Λεβαντόφσκι, 83’ Μουσιαλα – 52 ΄Τσαν)
Μπόχουμ-Άουγκσμπουργκ 0-2 (15’ Χαν, 43’ Γκρέγκοριτς)
Χέρτα Βερολίνου-Στουτγκάρδη 2-0 (4’ Σέλκε, 90+3 Μπελφοντίλ)

Bundesliga, Χέρτα Βερολίνου – Στουτγκάρδη 2-0: Τρίποντο σωτηρίας-1