Ευρωλίγκα, Μονακό – Ολυμπιακός 83-87: Στο χέρι του η πρόκριση

2' 38" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 87-83 τη Μονακό και έκανε το 2-1 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε πίσω το πλεονέκτημα έδρας και έγινε και πάλι το «αφεντικό» για την πρόκριση στο final four του Βελιγραδίου. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε διψήφια διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά η Μονακό έκανε την αντεπίθεσή της στο φινάλε.

Ο Ολυμπιακός πήρε πρώτη φορά προβάδισμα στο 4ο λεπτό με τον Φαλ για το 5-6. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7-9 με τον Λούντζη. Με εύστοχο τρίποντο του Σλούκα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στο 11-14.

Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμά του με τον Φαλ για το 14-18 αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου. Με Χολ, Μπέικον και Τζέιμς η Μονακό έφτασε στο 23-19 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με δίποντο του Χολ η ομάδα του Ομπράντοβιτς έφτασε στο 25-19 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Γουόκαπ και προσπέρασε με 28-31 με επτά σερί πόντους του Βεζένκοφ.

Οι Μονεγάσκοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Τζέιμς αλλά ο Ντόρσει διαμόρφωσε το 33-38 υπέρ του Ολυμπιακού στο 16’. Οι γηπεδούχοι με τον Μοτεγιούνας και τον Τζέιμς προηγήθηκαν με 41-40 αλλά ο Σλούκας με πέντε διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 41-45 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακό πάτησε γκάζι. Μετά το 51-51 με τον Μπέικον οι Πειραιώτες πέτυχαν 12 σερί πόντους προηγήθηκαν με 51-63 ενώ η διαφορά έφτασε και τους 14 πόντους με τον Παπανικολάου. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με δίποντο του Χολ για το 58-71.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 11 σερί πόντους μείωσαν σε 69-73 με τον Τόμας. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 77-77 με τρίποντο του Λι.

Ο Ντόρσεϊ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά για το 77-79 με τη Μονακό να προσπερνά με 80-79 με νέο τρίποντο του Λι. Με σερί εύστοχες βολές οι Πειραιώτες έφτασαν στο 80-85 δέκα δεύτερα πριν τέλος. Ο Μπέικον ευστόχησε σε απίθανο τρίποντο δίνοντας ελπίδες στη Μονακό ενώ απέμεναν έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στην επαναφορά, ο Σλούκας κέρδισε φάουλ, ευστόχησε στις δύο βολές και διαμόρφωσε το 83-87 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 41-45, 58-71, 83-87.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 8 (2/5 τρίποντα, 2 λάθη), Μπέικον 23 (4/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 0/2 βολές), Βέστερμαν (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμας 15 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 9 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουαταρά, Άντζουσιτς 3 (1/6 σουτ, 1/2 βολές, Χολ 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέιμς 13 (0/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Ντόρσεϊ 11 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 1/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σλούκας 21 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Βεζένκοβ 17 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Πρίντεζης, Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Ζαν Σαρλ 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ.