Europa League: Με το ένα πόδι στον τελικό η Άιντραχτ, προβάδισμα η Λειψία

42" χρόνος ανάγνωσης

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επιβλήθηκε με 2-1 της Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο για τον πρώτο ημιτελικό του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα από τη Γερμανία έδειξε ότι μόνο τυχαία δεν ήταν η πρόκρισή της επί της Μπαρτσελόνα στα προημιτελικά. Η Άιντραχτ με πάνω από 10 χιλιάδες οπαδούς στο πλευρό της πήρε σπουδαίο διπλό και ονειρεύεται μία θέση στον τελικό της Σεβίλλης.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο μόλις λεπτό με τον Κνάουφ. Ο Αντόνιο έφερε το ματς στα ίσα στο 21ο λεπτό.

Ο Καμαντά έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα της Φρανκφούρτης στο 54ο λεπτό.

Η Λειψία έχει το πάνω χέρι για να βρεθεί στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Γερμανία επιβλήθηκε με 1-0 της Ρέιντζερς και απέκτησε πλεονέκτημα.

Το γκολ που έκρινε το ματς σημείωσε ο Ανχελίνιο στο 85ο λεπτό. Οι επαναληπτικοί ημιτελικοί είναι προγραμματισμένοι για την επόμενη Πέμπτη.