Ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι συμπεριλήφθηκε στην αποστολή του Παναθηναϊκού για τον αγώνα με τον Άρη.
Ο Ιταλός ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που τον ταλαιπωρούσαν τις προηγούμενες ημέρες και θα είναι κανονικά στη διάθεση του Ιβάν Γιοβάνοβιτς για τον αγώνα της έκτης αγωνιστικής της Superleague. Στην αποστολή βρίσκεται και ο Ρούμπεν Πέρεθ.
Αντίθετα, εκτός έμεινε ο Σωκράτης Διούδης. Ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε θεραπεία, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο.
Η ενημέρωση του Παναθηναϊκού:
«Με πρωινή προπόνηση ολοκληρώθηκε το Σάββατο η προετοιμασία του Παναθηναϊκού για τον κυριακάτικο αγώνα κόντρα στον Άρη (1/5, 19:00, «Απόστολος Νικολαΐδης»). Στα θετικά η επανένταξη του Αλμπέρτο Μπρινιόλι, ο οποίος ξεπέρασε τις ενοχλήσεις στα πλευρά. Αντίθετα, θεραπεία ακολούθησε ο Διούδης λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο του δεξιού ποδιού, ενώ ατομικό έκαναν οι Σάρλια, Πούγγουρας, Βαγιαννίδης, Λούντκβιστ, Αγιούμπ. Η προπόνηση περιελάμβανε προθέρμανση, rondo, παιχνίδι στο μισό γήπεδο, τακτική.
Μετά το τέλος της προπόνησης ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς ανακοίνωσε τη λίστα με όσους απαρτίζουν την αποστολή του αγώνα με τον Άρη. Σε αυτή βρίσκονται οι Μπρινιόλι, Ξενόπουλος, Χριστογεώργος, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Αλεξανδρόπουλος, Ιωαννίδης, Καρλίτος, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης, Σάντσες, Ρουμπέν, Βιγιαφάνιες, Κουρμπέλης, Αϊτόρ, Σιδεράς, Κώτσιρας, Παλάσιος, Γκατσίνοβιτς, Μαουρίσιο, Βιτάλ».