Τράμπζονσπορ: Πρωταθλήτρια Τουρκίας μετά από 38 χρόνια η ομάδα των Μπακασέτα, Σιώπη

41" χρόνος ανάγνωσης

Η Τράμπζονσπορ αναδείχτηκε ισόπαλη (2-2) με την Αντάλιασπορ και εξασφάλισε μαθηματικά το πρωτάθλημα Τουρκίας τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Η ομάδα με έδρα την Τραπεζούντα έχει 77 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση είναι η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Πέλκα με 68 βαθμούς.

Η Τράμπζονσπορ έχει το πάνω χέρι σε ισοβαθμία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και άνοιξαν το σκορ με τον Κορνέλιους στο τρίτο λεπτό. Η Αντάλιασπορ ισοφάρισε 51΄με τον Νταό ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έχασε πέναλτι με τον Φρέντι.

Στο 62’ ο Τοκόζ έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους με τον Ράιτ στο 80ο λεπτό να κάνει το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ. Στο ματς ξεκίνησε βασικός ο Μανώλης Σιώπης που αντικαταστάθηκε από τον Τάσο Μπακασέτα.

Η Τράμπζονσπορ κατέκτησε το πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά το 1984. Αυτό είναι το έβδομο πρωτάθλημα στην ιστορία της.

comment-below Λάβετε μέρος στη συζήτηση 0 Εγγραφείτε για να διαβάσετε τα σχόλια ή