Ο Ιωνικός επιβλήθηκε με 5-1 του Απόλλωνα Σμύρνης για την πέμπτη αγωνιστική των πλέι άουτ.
Η ομάδα του Δημήτρη Σπάνου, που έχει εξασφαλίσει την παραμονή, έφτασε τους 39 βαθμούς. Διεκδικεί μάλιστα και την πρώτη στο μίνι πρωτάθλημα.
Ο Απόλλωνα από την άλλη έμεινε στους 20 βαθμούς. Η «ελαφρά ταξιαρχία», σε συνδυασμό με τη νίκη της Λαμίας στην Τρίπολη, δύσκολα θα αποφύγει την τελευταία θέση που οδηγεί απευθείας στη δεύτερη κατηγορία.
Στο 16’ ο Ιωνικός είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Λένις έκανε τη σέντρα, ο Μάντζης επιχείρησε την προβολή αλλά δε βρήκε τη μπάλα όπως ήθελε.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό. Ο Λένις απέφυγε τον Βιτλή από τα δεξιά, σέντραρε και ο Κιάκος σκόραρε με κεφαλιά. Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του παίκτη του Ιωνικού φέτος, όλα κόντρα στον Απόλλωνα.
Στο 38’ ο Ντομίνγκες σούταρε αλλά δεν απείλησε τον Χουτεσιώτη. Στο 39ο λεπτό ο Κιάκος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Ο Ντάλσιο έκανε κίνηση από τα αριστερά, έκανε παράλληλη σέντρα και ο 24χρονος μπακ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας απείλησε με τον Ντεντάκη.
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 49ο λεπτό και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι. Έπειτα από εκτέλεσε κόρνερ, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Ο Ιωνικός πήρε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στο 61’. Ο Άοσμαν με ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το σουτ και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Ο Απόλλωνας πίεσε και έχασε ευκαιρία με τον Σλίβκα στο 66’. Στο 87’ ο Κάστρο έστειλε η μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και ο Κάστρο διαμόρφωσε το 5-1 στις καθυστερήσεις.
Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιριγώτης (90′ Πογκοσιάν), Βαλεριάνος, Σάντσες, Ρομαό, Κιάκος (84′ Βαφέας), Κάνιας, Λένις, Ντάλσιο (71’ Γκοτσούλιας), Άοσμαν (84’ Πλατέλλας), Μάντζης (90′ Καμπράλ).
Απόλλων Σμύρνης (Τεννές): Σόρτσαν, Ντεντάκης (46’ Μπαξεβανίδης), Βιτλής (46’ Τσιλούλης), Ρόγκνε, Ντομίνγκες, Κάστρο, Σλίβκα, Φατιόν (86′ Λισγάρας), Μαρτίνες (77’ Τσίμπσαχ), Ντάουντα (62’ Μπακόγκου), Ιωαννίδης.