Η Ευρωλίγκα ανακοίνωσε τους διαιτητές του πέμπτου αγώνα του Ολυμπιακού με τη Μονακό για τα πλέι οφ.
Η σειρά είναι στο 2-2 και η ομάδα που θα πάρει τη νίκη θα προκριθεί στο Final Four του Βελιγραδίου. Την αναμέτρηση της Τετάρτης (21:30) θα σφυρίξουν οι Λουίτζι Λαμόνικα (Ιταλία), Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία) και Εμίλιο Πέρεθ (Ισπανία).
Ο Ιταλός διαιτητής είχε διευθύνει το δεύτερο ματς, στο οποίο η Μονακό είχε κερδίσει στο ΣΕΦ 96-72. Είχε σφυρίξει ακόμη το Μονακό-Ολυμπιακός 92-72 της regular season. Ήταν επίσης στη νίκη του Ολυμπιακού επί της Ζαλγκίρις.
Ο Ράντοβιτς ήταν στο 71-54 υπέρ του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ στο πρώτο ματς των πλέι οφ (μαζί με τον Πέρεθ), αλλά και στη νίκη των Πειραιωτών επί της Εφές στο Φάληρο με 87-85. Ο Λουίτζι Λαμόνικα έχει γνωστοποιηθεί ότι θα αποσυρθεί στο τελός της σεζόν. Αν δεν επιλεγεί για το Final Four, ο αγώνας στο Φάληρο θα είναι ο τελευταίος στην καριέρα του.