Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν αντιμετώπισε προβλήματα και πήρε την πρόκριση σε 69 λεπτά.
Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας βρήκε μπρέικ στο 4ο γκέιμ και προηγήθηκε με 3-1. Ο Γάλλος όμως το πήρε πίσω αμέσως, με τον Τσιτσιπά να κάνει νέο μπρέικ για το 4-2 και τελικά να κατακτά το σετ με σχετική άνεση.
Ο Τσιτσιπάς βρήκε μπρέικ στο πρώτο γκέιμ του δεύτερο σετ. Αυτό απλοποίησε τα πράγματα για τον Έλληνα τενίστα που δε δυσκολεύθηκε να κρατήσει το σερβίς του και να πάρει τη νίκη.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στον τρίτο γύρο του Masters της Μαδρίτης. Η παράδοση είναι υπέρ του Έλληνα τενίστα.
Σε τέσσερις αναμετρήσεις το Νο.5 του κόσμου μετράει τρεις νίκες. Η πιο πρόσφατη ήρθε πριν λίγες εβδομάδες στη Βαρκελώνη όπου ο Τσιτσιπάς επιβλήθηκε με 6-1,6-4 για τη φάση των «16».