Premier League, Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 5-0: Προβάρει το «στέμμα»

45" χρόνος ανάγνωσης

Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε με 5-0 της Νιούκαστλ για την 36η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε μεγάλη ευκαιρία μετά τη βαθμολογική απώλεια της Λίβερπουλ κόντρα στην Τότεναμ και δεν την άφησε να πάει χαμένη. Οι «πολίτες» είναι στην πρώτη θέση με 86 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τη Λίβερπουλ.

Η Νιούκαστλ από την άλλη με έναν εντυπωσιακό δεύτερο γύρο έχει σωθεί και μαθηματικά εδώ και εβδομάδες. Η ομάδα του Έντι Χόουϊ είναι στη 13η θέση με 43 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους. Με γκολ του Στέρλινγκ στο 19’ η Σίτι άνοιξε το σκορ.

Ο Λαπόρτ στο 38’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα. Ο Ρόδρι στο 61’ διαμόρφωσε το 3-0 και ο Φόντεν «έγραψε» το 4-0 στο 90ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις ο Στέρλινγκ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 5-0 σε μία προσπάθεια που πανηγύρισε έξαλλα ο Πεπ Γκουαρδιόλα.