Προβάδισμα ανόδου από τον Λεβαδειακό

Το πρώτο βήμα για την επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία έκανε ο Λεβαδειακός, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας της Βέροιας με 1-0 στο πρώτο από τα δύο ματς που θα κρίνουν ποια ομάδα θα αγωνίζεται τη νέα σεζόν στη Σούπερ Λιγκ.

1' 13" χρόνος ανάγνωσης

Ηταν ένας αγώνας – γιορτή για τη Σούπερ Λιγκ 2, με το γήπεδο της Βέροιας να γνωρίζει στιγμές που θύμισαν τα χρόνια που η ομάδα της Ημαθίας βαπτίστηκε «βασίλισσα του Βορρά», ενώ στις εξέδρες βρέθηκαν και ορισμένοι φίλοι του Λεβαδειακού, που στο τέλος αποθέωσαν τους παίκτες της ομάδας τους για τη νίκη, που μπορεί να σημαίνει μια ολόκληρη κατηγορία.

Η αναμέτρηση κρίθηκε από το τέρμα του Λούκας Πολέτο στο 58ο λεπτό, με τον Λεβαδειακό να εξαργυρώνει την ανωτερότητά του σε εκείνο το σημείο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, αν και ξεκίνησαν πιο δυνατά, δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, κυρίως στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, ενώ οι Βοιωτοί έγιναν απειλητικοί στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Μετά το 1-0 η Βέροια ρίσκαρε για την ισοφάριση, με τη μεγαλύτερη πάντως στιγμή να ανήκει στις καθυστερήσεις του αγώνα στον Λεβαδειακό.

Οι πρωταθλητές των δύο ομίλων της Σούπερ Λιγκ 2 θα ξανασυναντηθούν την ερχόμενη Κυριακή (15/5, 16.30) στο γήπεδο της Λιβαδειάς. Υπενθυμίζεται ότι σε αυτή τη σειρά των μπαράζ δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ, ενώ ο ηττημένος θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία να διεκδικήσει την άνοδο σε διπλούς αγώνες μπαράζ με αντίπαλο τη Λαμία, που είναι οριστικά 13η στη μεγάλη κατηγορία.

comment-below Λάβετε μέρος στη συζήτηση 0 Εγγραφείτε για να διαβάσετε τα σχόλια ή