Premier League, Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Σίτι 2-2: Πιο κοντά στον τίτλο

1' 14" χρόνος ανάγνωσης

Η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε με 2-0 αλλά η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τον βαθμό (2-2) σε αναμέτρηση για την 37η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έφτασε τους 90 βαθμούς μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Οι «πολίτες» είδαν την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες να πιάνει εντυπωσιακή απόδοση στο πρώτο 45λεπτο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 24’ με τον Μπόουεν. Ο ίδιος παίκτες διπλασίασε τα τέρματα των Λονδρέζων στο 45ο λεπτό.

Η Σίτι μείωσε πολύ νωρίς με τον Γκρίλις στο 49’. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 μετά από αυτογκόλ του Κουφάλ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα θα μπορούσε να πάρει ακόμη και τη νίκη. Στου 86ο λεπτό η Μαχρέζ έχασε πέναλτι.

Πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία πήρε η Λιντς (1-1) στο ματς με τη Μπράιτον για την 37η αγωνιστική της Premier League.

Η Λιντς έφτασε τους 35 βαθμούς και βρέθηκε εκτός της ζώνης του υποβιβασμού. Η Μπράιτον έφτασε τους 48 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Γουέλμπεκ.

Ο Στρούικ με γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε τον βαθμό στη Λιντς.

Η 37η αγωνιστική

Τότεναμ-Μπέρνλι 1-0 (45’+8′ πεν. Κέιν)

Άστον Βίλα-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (69’ Γουότκινς – 81’ Σλουπ)

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 2-2 (24’, 45’ – 49’ Γκρίλις, 69’ αυτ. Τσουφάλ)

Γουότφορντ-Λέστερ 1-5 (6’ Ζοάο Πέδρο – 18’ Μάντισον, 22’, 70’ Βάρντι, 46’, 86’ Μπαρνς)

Γουλβς-Νόριτς 1-1 (55’ Αΐτ-Νούρι – 37’ Πούκι)

Λιντς-Μπράιτον 1-1 (90+2’ Στρούικ – 21’ Γουέλμπεκ)

Έβερτον-Μπρέντφορντ (18:30)