Ο Προμηθέας Πάτρας επιβλήθηκε με 77-75 της ΑΕΚ στην παράταση και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Basket League.
Ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά είτε τον Ολυμπιακό είτε το Περιστέρι. Η ΑΕΚ κάλυψε διαφορά 12 πόντων, οδήγησε τον αγώνα στην παράταση αλλά στο τέλος οι κακές επιλογές της στοίχισαν. Για την ομάδα του Κούρα Σεγκούρα ο Ανγκόλα σημείωσε 22 πόντους.
Για τους νικητές μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Γκραντ που σημείωσε double double με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε 14 πόντους.
Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήρε τα ηνία του αγώνα με το ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και πήραν διαφορά ακόμη και 12 πόντων για το 57-45 του 29ου λεπτού.
Η ΑΕΚ μείωσε σε 57-48 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Προμηθέας έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα στην τέταρτη περίοδο.
Με καλάθι και φάουλ του Γκραντ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 65-56 αλλά σε εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση από την ΑΕΚ. Η Ένωση με δύο διαδοχικά εύστοχα τρίποντα από τον Κολόμ και τον Ανγκόλα μείωσε σε 65-62 τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος.
Με λέι απ του 28χρονου φόργουορντ η ομάδα Κεμζούρα μείωσε στον πόντο (65-64) δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στα τελευταία δύο λεπτά. Με μία εύστοχη βολή του Ανγκόλα η ΑΕΚ ισοφάρισε 33 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Το σκορ δεν άλλαξε αφού οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.
Στο επιπλέον πεντάλεπτο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 69-71 με εύστοχο λέι απ του Μαυροειδή. Ο Πετρόπουλος έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Ένωση για το 70-73 αλλά ο Ρέι ισοφάρισε με τρίποντο.
Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης ο Σίμπσον με δύο εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα (77-75) στην ομάδα της Πάτρας. Οι δύο ομάδες έκαναν κακές επιλογές στο τέλος με το σκορ να παραμένει και τον Προμηθέα να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65 (κ.α.), 77-75.