Basket League, Παναθηναϊκός – Λάρισα 87-77: Πρώτο βήμα για την ομάδα του Βόβορα

1' 54" χρόνος ανάγνωσης

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 87-77 της Λάρισας και έκανε το 1-0 στα ημιτελικά της Basket League.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και έδειξαν ότι δίκαια είναι στην τετράδα.

Η Λάρισα μπήκε καλύτερα στο ματς. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού προηγήθηκε με 17-25 με τον Τσαϊρέλη και δύο εύστοχες βολές του Κρουμπάλι. Ο Κασελάκης με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 20-25 της πρώτης περιόδου.

Το τριφύλλι έφτασε στο 28-27 με εύστοχο τρίποντο του Νέντοβιτς μετά από προσποίηση. Οι γηπεδούχοι, με τον Σέρβο να φτάνει τους 9 διαδοχικούς πόντους προηγήθηκαν με 34-27 παίρνοντας τα ηνία του αγώνα. Η Λάρισα μείωσε στους δύο πόντους με τον Μούντι και τον Μάριτς αλλά η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έφτασε στο +10 (47-37) με πέντε σερί πόντους του Παπαπέτρου. Με αυτή τη διαφορά (49-39) οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Με δίποντα του Μούντι και του Τσαϊρέλη η Λάρισα μείωσε σε 59-55 στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παπαπέτρου έδωσε τέλος στο σερί των φιλοξενούμενων οι οποίοι μείωσαν κι άλλο (61-60) με τον Μούντι. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 9-0 και επανάφερε τη διαφορά στους δέκα πόντους για το 70-60. Ο Τσαϊρέλης διαμόρφωσε το 70-62 της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Παπαντωνίου η Λάρισα μείωσε σε 76-70 πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Με δύο εύστοχες βολές του Νέντοβιτς και ένα δίποντο του Ουάιτ, το τριφύλλι προηγήθηκε με 83-70 στο 37ο λεπτό του ματς. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 49-39, 70-62, 87-77

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μέικον 9 (1), Παπαγιάννης 7 (12 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 18 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουάιτ 10 (4/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίβα 8 (2), Μποχωρίδης, Κασελάκης 3 (1), Νέντοβιτς 20 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Έβανς 3 (1)

Λάρισα (Τακιανός): Κρουμπάλι 14 (5/5 δίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζάρας 3 (1), Καράμπελας 3 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάριτς 6 (6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μούντι 29 (4/6 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 14 (7/11 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βησσαρίου, Γκριν 2, Παπαντωνίου 3 (1), Μπέρζινς 3 (1)