Προκριματικά Μουντιάλ: Στην τελική φάση η Ουαλία, 1-0 την Ουκρανία

1' 18" χρόνος ανάγνωσης

Η Ουαλία επιβλήθηκε με 1-0 της Ουκρανίας στον τελικό των πλέι οφ και προκρίθηκε στην τελική φάση του Μουντιάλ.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που η Ουαλία προκρίνεται στην τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά το 1958. Η Ουκρανία, είχε πολλές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ αφού ο τερματοφύλακας Χένεσι έκανε σπουδαίο ματς. Η αναμέτρηση κρίθηκε από το αυτογκόλ του Γιαρμολένκο στο 34ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπέιλ

Οι Ουκρανοί έκαναν την πρώτη υποψία ευκαιρίας στο 4ο λεπτό όταν ο Μαλινόφσκι εκτέλεσε φάουλ και ο Χένεσι μπλόκαρε. Η πρώτη καλή στιγμή για την Ουκρανία ήρθε στο 12’ όταν ο Γιάρεμτσουκ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι φιλοξενούμενοι κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο και είχαν την κατοχή της μπάλας. Η Ουαλία άνοιξε το σκορ 34ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπέιλ, ο Γιαρμολένκο προσπάθησε να διώξει τη μπάλα αλλά την έστειλε στα δίχτυα.

Αυτή ήταν και η πρώτη φάση των γηπεδούχων στο ματς. Στο 40’ ο Ζιντσένκο σούταρε αλλά ο Χένεσι έδιωξε και πάλι.

Στο 49’ η Ουαλία έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μουρ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια αλλά ο Ράμσεϊ δε μπόρεσε να πλασάρει.

Στο 55’ ο Γιάρεμτσουκ έκανε την προβολή από κοντά αλλά ο Χένεσι απέκρουσε και πάλι. Στο 66ο λεπτό ο Μαλινόφσκι σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι Ουαλοί είχαν δοκάρι με τον Τζόνσον στο 75’ και ο Μούστσαν έκανε σπουδαία επέμβαση σε πλασέ του Μπέιλ. Στο 84ο λεπτό ο Χένεσι έκανε μία ακόμη τρομερή απόκρουση σε κεφαλιά του Ντόβμπικ.

Αυτή ήταν και τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα.