Τη Μπελίντα Μπέντσιτς θα αντιμετωπίσει η Μαρία Σάκκαρη στα ημιτελικά του τουρνουά του Βερολίνου. Η χρυσή Ολυμπιονίκης του Τόκιο επιβλήθηκε με 3-6, 6-3, 6-3 της Ρωσίδα Βερόνικα Κουντερμέτοβα και έκλεισε ραντεβού με την κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια.
Η Μπέντσιτς, Νο.17 στον κόσμο πέρσι είχε φτάσει μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης. Η τενίστρια από την Ελβετία έχασε τον τίτλο από τη Λουντμίλα Σαμσόνοβα.
Η Σάκκαρη έχει αναμετρηθεί με την Μπέντσιτς άλλη μία φορά κατά το παρελθόν, το 2020 στα προημιτελικά της Αγίας Πετρούπολης, όπου η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια είχε πάρει τη νίκη στα τρία σετ.
Ο άλλος ημιτελικός της διοργάνωσης θα προκύψει από τα ματς Πλίσκοβα-Γκοφ και Ζαμπέρ-Σάσνοβιτς.