Ο Απόστολος Χρήστου έκλεισε θέση στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου της Βουδαπέστης. Ο κολυμβητής του Παναγιώτη Βελέντζα έκανε μία εντυπωσιακή κούρσα στον δεύτερο ημιτελικό του αγωνίσματος.
Ο Χρήστου τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 52.09 δευτερόλεπτα. Η επίδοσή του είναι ρεκόρ αγώνων και πανελλήνιο ρεκόρ.
Ο τελικός των 100 μέτρων ύπτιο θα γίνει τη Δευτέρα στις 8 το βράδυ.
![Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο ο Χρήστου-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/06/kroro.png?1655656598257)