Η Ευαγγελία Πλατανιώτη προκρίθηκε στον τελικό του Ελεύθερου Σόλο καλλιτεχνικής κολύμβησης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε σπουδαία εμφάνιση στον προκριματικό του αγωνίσματος.
Η Πλατανιώτη έλαβε 90,4000 βαθμούς και κατέλαβε την τρίτη θέση ανάμεσα σε 29 αθλήτριες. Ο τελικός του αγωνίσματος θα γίνει την Τετάρτη (22/6) στις 17:00. Θυμίζουμε ότι η Πλατανιώτη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Τεχνικό Σόλο πριν λίγα 24ωρα.
Την πρώτη θέση στον προκριματικό του Ελεύθερου Σόλο κατέκτησε η Γιαπωνέζα Γιουκίκο Ινούι με 94,5667 και τη δεύτερη η Ουκρανή Μάρτα Φιεντίνα με 92,6333 βαθμούς.
![Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Δεύτερος τελικός για την Πλατανιώτη-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/06/final-2.jpg?1655727727777)