Η Εθνική ομάδα καλλιτεχνικής κολύμβησης προκρίθηκε στον τελικό του Ελεύθερου προγράμματος στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης.
Η Ελλάδα με τις Μαρία Αλζιγκούζη – Κομηνέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλλένια Γιαλαμά, Ζωή Καράγγελου, Δανάη Καριώρη, Ιφιγένεια Κρομμυδάκη, Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, εκτέλεσαν όμορφα το πρόγραμμά τους με την επωνυμία «Ίκαρος» και βαθμολογήθηκε με 88,4000 βαθμούς και θα βρεθεί στον μεγάλο τελικό. Η «γαλανόλευκη» πρόκριθηκε με την έβδομη καλύτερη επίδοση.
Οι Κινέζες πήραν την πρωτιά στον προκριματικό με 95,8000 βαθμούς και πάνε φουλ για ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο. Η Ουκρανία ήταν δεύτερη στον προκριματικό με 94.3667 β. και τρίτη η Ιαπωνία με τους 92.7667.
![Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Στον τελικό του Ελεύθερου η Εθνική ομάδα-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/06/swiiim.jpg?1655907320219)