Ο Απόστολος Χρήστου προκρίθηκε στα ημιτελικά των 50 μέτρων ύπτιο στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης. Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε τρίτος στην τέταρτη προκριματική σειρά με χρόνο 24.88 δευτερόλεπτα.
Ο Χρήστου προκρίθηκε με την ένατη καλύτερη επίδοση. Κορυφαίος των προκριματικών ήταν ο Αμερικανός Τζάστιν Ρες με 24.24 δευτερόλεπτα.
Η Μαρίλεια Δρασίδου στα 50 μέτρα πρόσθιο, ήταν όγδοη στη έκτη προκριματική σειρά με 31.83 δευτερόλεπτα. Η Ελληνίδα κολυμβήτρια κατέλαβε την 26η θέση στις 54 αθλήτριες που συμμετείχαν.