Τη διεξαγωγή πρωταθλήματος για αθλητές κάτω των 21 ετών ανακοίνωσε η Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης. Ουσιαστικά πρόκειται για επέκταση του πρωταθλήματος εφήβων και θα δίνεται η δυνατότητα σε παίκτες ηλικίας 18-21 ετών να παίρνουν χρόνο συμμετοχής.
Μάλιστα, η ΕΟΚ στην ανακοίνωσή της επισημαίνει ότι υπάρχει και δυνατότητα συνεργασίας μεταξύ των ομάδων. Οι δηλώσεις για συμμετοχή στο πρωτάθλημα έχουν καταληκτική ημερομηνία την 1η Αυγούστου.
Αναλυτικά όσα σημειώνει η ΕΟΚ:
«Ένα ακόμη νέο βήμα γίνεται στην ΕΟΚ με την θέσπιση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος U21. Η ανακοίνωση της δημιουργίας αυτής της νέας διοργάνωσης έχει ήδη βρει τη θέση του στη Γενική Προκήρυξη Πρωταθλημάτων και Κυπέλλων της περιόδου 2022-23.
Βάσει του άρθρου 1, παράγραφος 12 της Γενικής Προκήρυξης δικαίωμα συμμετοχής στις ομάδες έχουν οι αθλητές γεννημένοι τα έτη 2002-2003-2004, ενώ υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν μέχρι έξι αθλητές το ανώτατο, οι οποίοι είναι γεννημένοι πριν το έτος 2004. Η εκδήλωση πρόθεσης συμμετοχής στο εν λόγω Πανελλήνιο Πρωτάθλημα U21 έχει καταληκτική ημερομηνία την Δευτέρα 1 Αυγούστου 2022, ώστε στη συνέχεια να διαμορφωθούν οι όμιλοι και ο τρόπος διεξαγωγής του.
Τέλος σας ενημερώνουμε ότι μπορούν δύο ή περισσότερες ομάδες να συμπράξουν προκειμένου να προχωρήσουν σε εκδήλωση ενδιαφέροντος συμμετοχής τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα U21 από κοινού.
Οι δηλώσεις εκδήλωσης ενδιαφέροντος θα αποστέλλονται με email ([email protected])».