Το Ψυχικό δε θα αγωνιστεί στη Basket League τη νέα σεζόν. Η ομάδα των βορείων προαστίων πήρε την άνοδο για πρώτη φορά στην ιστορία της όταν νίκησε τον Τρίτωνα σε αγώνα πλέι οφ.
Ωστόσο, το Ψυχικό δε θα αγωνιστεί στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Οι υπεύθυνοι της ομάδας δεν κατάφεραν να συγκεντρώσουν τα χρήματα και τις εγγυήσεις που απαιτούνταν για τη συμμετοχή στη Basket League εντός της προθεσμίας που έληξε στις 11 Ιουλίου.
Το Ψυχικό δεν κατέθεσε φάκελο συμμετοχής στο νέο πρωτάθλημα, ούτε ζήτησε κάποια παράταση. Ως εκ τούτου, θα συνεχίσει να αγωνίζεται στην Α2 και τη νέα σεζόν.
Σημειώνεται ότι και η Λάρισα δεν κατάφερε να εξασφαλίσει άδεια συμμετοχής στο πρωτάθλημα. Τη σεζόν 2022-2023 θα αγωνιστούν στη Basket League 12 ομάδες.